Επίσκεψη στην Εστία γνώσης

IMG 20150402 130501b

Την Πέμπτη 2/4/2015 το τμήμα Β1 και την Πέμπτη 30/4/2015 το τμήμα Β2 του Γυμνασίου Δροσιάς Χαλκίδας επισκεφτήκαμε την "Εστία Γνώσης" στο Κόκκινο Σπίτι.

Εκεί συναντήσαμε τον κ. Αντωνίου o οποίος μας ταξίδεψε στον κόσμο του διαστήματος. Στο τέλος της παρουσίασης ο κ. Αντωνίου έπαιξε ένα παιχνίδι μαζί μας, το οποίο ονομάζεται "ο Πύργος του Annoi" και προέρχεται από έναν μύθο. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτό το παιχνίδι γιατί χρειαζόταν εξυπνάδα και ευστροφία. Εκτός από το διάστημα και τους πλάνητες ενημερωθήκαμε επίσης για την ενδοσχολική βία από τον κοινωνικό λειτουργό, κ. Καρβελά. Μας έδειξε μια υπέροχη παρουσίαση από εικόνες και βίντεο τα οποία πέρασαν μηνύματα και ευαισθητοποίησαν τα παιδιά για τη βία στο σχολείο.

Ευχαριστούμε θερμά τους κυρίους Αντωνίου και Καρβελά για τις γνώσεις και την φιλοξενία που μας προσέφεραν.

Οι μαθητές της Β' τάξης.

Συνοδοί-Εκπαιδευτικοί